واکسیناسیون ۷۵۷ هزار راس دام در چهارمحال و بختیاری/ مهار بیماری تب برفکی

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان چهارمحال و بختیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا: رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: ۷۵۷ هزار و ۲۸۰ راس دام سبک و سنگین در طرح رایگان واکسیناسیون عمومی تب برفکی در این استان واکسینه شدند.
حسینعلی سلطانی گفت: طرح رایگان واکسیناسیون عمومی تب برفکی با توان بخش دولتی در قالب ۱۰ اکیپ در شهرستان های استان از ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شد.
به گفته وی در این طرح ۵۹ هزار و ۳۳۴ راس دام سنگین با واکسن «وتال» و ۶۹۷ هزار و ۹۴۶ راس دام سبک با واکسن «دی والان» واکسینه شدند.
سلطانی ادامه داد: از ابتدای امسال ۳۱۵ راس دام سبک و سنگین بدلیل ابتلا به بیماری تب برفکی در استان تلف شده که با واکسیناسیون به موقع اداره کل دامپرشکی استان بیماری تب برفکی مهار شد.
وی گفت: در بررسی های انجام شده کارشناسان این اداره کل طی سه هفته موردی از بیماری تب برفکی در استان مشاهده و گزارش نشده است.
وی ادامه داد: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی است که از دی ماه سال قبل ویروس آن به داخل کشور شیوع پیدا کرد.
به گزارش ایرنا، هم اینک ۲٫۵ میلیون راس دام سبک و ۷۵ هزار راس دام سنگین در چهارمحال و بختیاری وجود دارد.
تب برفکی بیماری واگیردار دام های زوج سم است که قابل انتقال به انسان نیست و مهم ترین تهدید آن خسارت اقتصادی است.
استان چهارمحال وبختیاری به دلیل قرار گرفتن در منطقه زاگرس مرطوب از اقلیم مناسبی برای پرورش دام برخوردار است و بخش قابل توجهی از عشایر کوچرو بختیاری ییلاق خود را در این استان می گذرانند.

۰۲-مرداد ماه-۱۳۹۵

778

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲