۱۹ بهمن سالروز بیعت تاریخی عشایر بختیاری استان چهارمحال و بختیاری با رهبر کبیر انقلاب اسلامی

رئیس مجمع عالی معتمدین و بزرگان بسیج عشایر چهارمحال و بختیاری از بیعت عشایر بختیاری استان در ۱۹ بهمن ۵۷ با حضرت امام (ره ) به عنوان یک حماسه ی جاوید و سندی افتخار آمیز در تاریخ انفلاب اسلامی و استان چهارمحال و بختیاری یاد کرد.

به گزارش خبرنگار بسیج عشایری از چهارمحال و بختیاری؛ “طهمورث فتاحی” رئیس مجمع عالی معتمدین و متنفذین بسیج عشایر استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار بسیج عشایری از واقعه ی بیعت عشایر بختیاری استان در ۱۹ بهمن ۵۷ با حضرت امام (ره ) به عنوان یک حماسه ی جاوید و سندی افتخارآمیز در تاریخ انفلاب اسلامی و استان چهارمحال و بختیاری یاد کرد.

وی در همین رابطه افزود: انقلاب اسلامی ایران، متولد لحظه ها است. بازخوانی این لحظه ها می تواند، در تحلیل چرایی و چگونگی انقلاب بسیار موثر باشد. یکی ازاین حماسه ها، بیعت تاریخی بختیاریها در ۱۹بهمن۵۷ با امام خمینی(ره) است. در این حرکت نکاتی مانند شجاعت، آزادگی، بصیرت، ولایت مداری و اقدام به موقع وجود دارد و این رویداد تاثیراتی بر روند پیروزی انقلاب ایجاد کرد. یکی از شکننده‌ترين ضربات بر پيکر رژيم شاهنشاهي و بختیار و از روزهای حساس مبارزات انقلاب بود.
در اين روز بختیاریهای متعهد، با حرکت به سوی تهران در اقامتگاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامي مدرسه رفاه با حضرت امام بيعت، سپس با حضور در دانشگاه تهران و حمایت از دولت موقت انقلاب سندي از افتخار در برگ‌هاي زرين ایران و انقلاب اسلامي به ثبت رساندند.
انتشار خبر حرکت بختیاریها به سمت تهران و بیعت با امام(ره)، یکی از اخباری بود که انقلاب را به پیروزی نزدیک و بختیار را از ادامه فعالیت برای ابقای رژیم سلطنتی ناامید کرد جرقه ماجرا زمانی آغاز شد که پس از ورود حضرت امام به کشور و اعلام اینکه من دولت تعین می کنم، بختیار بشدت تحت فشار و هراس قرارگرفت تا انجا که ” بختیار در یکی از سخنرانیهای خود گفت: که اگر مردم تهران به خانه های خود برنگردند و ارتش هم کوتاهی کند من از ایل بختیاری خواهم خواست که به تهران بیایند و نظم پایتخت را بعهده و سر و سامان دهند ” این گفته و بلوف برای فرزندان انقلابی بختیاری و مردم استان گران تمام شد و عده ای از جوانان انقلابی بختیاری در استان و استانهای خوزستان و لرستان و اصفهان را به جوش خروش وا داشت تا اقدامی موثر برای نشان دادن خشم بختیاریها و بیزاری و برخورد با بختیار را انجام دهند.
پس از بررسی های همه جانبه به این نتیجه رسیدند با توجه به اختناق و برخورد شدید نظامی رژیم با انقلابیون در استانهای بختیاری نشین احتمال درگیری خونین برای رفتن به تهران آن هم بصورت کاروانی وجود داشت با توجه به فضای انقلابی مناسب در چهارمحال و بختیاری، رفتن و رسیدن بدون درگیری نظامی به تهران از بقیه مناطق مناسب تر بود. بنابراین برنامه ریزی حرکت از شهرستان بروجن قبل از انقلاب که شامل بخش های از شهرستانهای اردل، کوهرنگ، لردگان، کیار و ایذه. تقریبا از روز یک شنبه پانزدهم بهمن کلید خورد و فعالیت و نحوه رفتن جمعی از مردم با لباس بختیاری را برای دیدار با امام شروع کردند و به تدریج در چقاخور و بلداجی و در نهایت تجمع در تاریخ ۱۹بهمن و حرکت از شهر بروجن به سمت تهران آغاز شد.

۲۰-بهمن ماه-۱۳۹۵

1,050

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲