بارش باران بهاری عشایر شهرستان کوهرنگ را غافلگیر کرد

به گزارش ایرنا، بارش باران رگباری بیست و هفتم فروردین، تعدادی از عشایر کوچرو چهارمحال بختیاری را که ۱۰ هزار راس دام سبک داشتند، غافلگیر کرد.
بارش باران که از شب بیست و ششم فروردین آغاز شد، موجب آبگرفتگی ایلراهها و راه های روستای شهرستان کوهرنگ در روز یکشنبه شد.
فرماندار کوهرنگ از هدایت و اسکان ۱۰ هزار دام سبک عشایر به محلهای امن شهری و روستایی از بامداد روز یکشنبه خبر داد.
مرتضی زمانپور روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود:با وجود توصیه به عشایر کوچرو مبنی بر رعایت زمان تقویم کوچ، عده ای از عشایر بدون توجه به برنامه زمانبندی شده ، اقدام به کوچ زودهنگام از مناطق قشلاقی گرمسیری خوزستان به مناطق ییلاقی کوهرنگ کردند.
وی خطر آفرین بودن مسیل و دره ها در زمان بارندگی برای اسکان عشایر را یادآورشد و گفت: در فصل بهار طغیان رودخانه های محلی نیز دور از انتظار نیست.
زمانپور از آماده باش کامل دستگاه های اجرای کوهرنگ برای امداد رسانی احتمالی به مناطق عشایری و روستای شهرستان از شب گذشته خبر داد و توضیح داد: تعداد ی از خانوارهای گرفتار شده در باران ، در اماکن امن اسکان یافتند و مایحتاج اولیه زندگی نیز برای آنها فراهم شد.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری میزان بارش شنبه شب تا صبح روز یکشنبه در شهرستان کوهرنگ را ۱۲ میلیمتر اعلام کرد و گفت: با پیش بینی انجام شده این سامانه تا اواخر روز یکشنبه در منطقه فعال خواهد بود.
شاهرخ پاسا افزود: با نقشه های پیش یابی این سامانه تا اواخر روز یکشنبه بخشی از شهرستانهای غرب استان را نیز در برخواهد گرفت.
شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری مسیر عبور بیش از ۸۰۰ هزار از دام عشایر کوچرو در زمان کوچ بهاره و پاییزه است که این کوچ از مسیر گردنه چری، شاه منصوره، تاراز به استان خوزستان انجام می شود.
شهرستان کوهرنگ در ۹۰کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.چهارمحال و بختیاری دومین استان عشایری کشور است.

۲۷-فروردین ماه-۱۳۹۶

855

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲