معیشت عشایر چهارمحال و بختیاری در دولت یازدهم بهبود یافت

مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری گفت: میزان معیشت و افزایش سبد درآمد خانوارهای عشایر این استان در دولت یازدهم بهبود یافت.
یحیی حسین پور در گفت و گو با ایرنا افزود: دلیل این ارتقا، ارائه تسهیلات کم بهره ،توسعه کشت گیاهان دارویی و تامین علوفه یارانه برای دام های عشایری در این دولت بوده است.
وی، به توزیع ۱۵هزار تن جو و علوفه یارانه دار در سه سال گذشته برای خوراک دام عشایری اشاره کرد و یادآور شد: این طرح حمایتی برای نخسین بار از سوی مسئولان دولتی در کشور و استان اجرا شده است.
حسین پور، از تصویب پرداخت ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای شرکت های وابسته عشایری استان به منظور رونق بخشی زنجیره تولید گوشت قرمز در بین عشایر استان خبر داد و گفت: سال گذشته نیز ۴۷ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به شرکتهای وابسته عشایری استان پرداخت شده است.
مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری، از تکمیل اجرای طرح مطالعاتی کشت گیاهان دارویی متناسب با اقلیم منطقه در مناطق عشایر نشین این استان در امسال خبرداد و گفت: سال گذشته نیز بصورت پایلوت بیش از ۳۰ هکتار از زمین های مستعد عشایرنشین شهرستان کوهرنگ به زیر کشت داروهای گیاهی از جمله ‘موسیر، کرفس و آویشن ‘ رفت.
حسین پور، تولید و تامین ۲۸ درصدی گوشت قرمز استان از سوی عشایر کوچرو در طول سال را یادآور شد و گفت: در نیمه نخست امسال نیز با استقرار عشایر در مناطق ییلاقی استان، پیش بینی می شود بیش از ۸ هزارتن گوشت قرمز تولید و روانه بازار مصرف شود.
مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری، سیاهچادرهای عشایر استان را نمونه موفق یک کارگاه تولیدی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: ۳۵ درصد از صنایع دستی تولیدی شامل گلیم، جاجیم، چوقا و چادر و سبد بافی استان به عشایر اختصاص دارد.
چهارمحال و بختیاری با داشتن ۱۲۶ هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک بعد از استان فارس دومین استان عشایر نشین کشور است.

۲۱-خرداد ماه-۱۳۹۶

576

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲