رئیس سازمان امور عشایر: عشایر یکی از نهادهای حفظ اقتدار کشور هستند

رئیس سازمان امور عشایر گفت: عشایر مردمانی مولد و کم توقع و یکی از نهادهای حفظ اقتدار کشور هستند که نزدیک به ۱٫۸ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، کرمعلی قندالی روز دوشنبه ۱۶ مرداد در شورای عشایری استان همدان اظهار داشت: جمعیت عشایری کشور در طول ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته تغییری نداشته و این بیانگر این است که عشایر خود را با ظرفیت‌های موجود منطبق کرده اند.

وی گفت: امروز با وضع اسفباری که در بخش تصرفات منابع طبیعی روبه‌رو هستیم تنها مراتع بکر و بدون دستبرد در کشور متعلق به عشایر است و اگر در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی نیاز به محیط بان و قرق بان و یا متخصص داشته باشیم می‌توانیم از ظرفیت این جامعه استفاده کنیم.

قندالی دولت یازدهم را فرصت مغتنمی برای مطرح شدن عشایر دانست و تأکید کرد: با تشکیل دو جلسه شورای عالی عشایری در دولت یازدهم سه طرح مهم در حوزه فرهنگی ـ مذهبی، بهداشتی ـ درمانی و ارتقای سوادآموزی عشایر در این شورا به تصویب رسیده است.

رئیس سازمان امور عشایر با بیان اینکه تشکیل شورای عالی عشایر موجب شد تا عشایر در سطح ملی مطرح شوند، تصریح کرد: اجرایی شدن طرح‌های مصوب این شورا در قالب هم‌افزایی و میثاق کامل عوامل و ارگان‌ها و دستگاه‌های مرتبط رخ می‌دهد.

وی اظهار داشت: در بخش اقتصاد مقاومتی نیز ۴ طرح زنجیره تولید گوشت قرمز عشایر، پرورش گیاهان دارویی و توسعه گردشگری عشایری و بوم‌گردی از سوی سازمان امور عشایر در دست پیگیری است.

قندالی در ادامه از اختصاص یک درصد از سود درآمدهای ورودی به صندوق توسعه ملی که در مناطق برخوردار ۱۰ درصد و در مناطق کمتر برخوردار ۷ درصد تعیین شده و اختصاص ۱٫۵ میلیارد تومان برای توسعه اشتغال در مناطق اولویت‌دار، مرزی و کمتر توسعه‌یافته خبر داد.

رئیس سازمان امور عشایر به تخصیص اعتبار ۲۵۰ میلیارد تومانی با سود ۴ درصد و دوره بازگشت ۵ ساله برای عشایر کشور خبرداد.

۲۱-مرداد ماه-۱۳۹۶

457

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲