۳۰ درصد از چشمه های تامین آب عشایر چهارمحال وبختیاری خشک شده است

به گزارش خبر گزاری ایرنا، مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری گفت: به دلیل وقوع پدیده خشکسالی و کاهش بارش ها تاکنون ۳۰ درصد از چشمه های تامین آب شرب عشایر در مناطق ییلاقی این استان خشک شده است.

یحیی حسین‌پور روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد:از این رو تا زمان تقویم کوچ پاییزی، تامین و انتقال ۲۰۰ هزار لیترآب شرب عشایر بصورت سیار انجام می شود.
به گفته وی، اکنون مناطق بحرانی و کم آب شهرستانهای عشایرنشن شناسایی و با همکاری بخش خصوصی از طریق تانکر به این مناطق آبرسانی می‌شود.
وی گفت: روزانه افزون بر ۴۲۸ هزار لیتر آب به وسلیه پنج تانکر۱۲ هزار لیتری به هزار و ۳۸ خانوار عشایری آبرسانی انجام می‌شود.
حسین پور میزان اعتبار مورد نیاز برای طرحهای آبرسانی در مناطق عشایری چهارمحال و بختیاری در زمان باقی ماده استقرار عشایر کوچرو را ۶ میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: برای تامین آب پایدار برای عشایر بصورت مجتمع ،نیاز به ۳۰ میلیارد ریال اعتبار ملی می باشد.
وی احیاء و مرمت ۱۴ رشته چشمه با دبی ۱۴ لیتر آب در ثانیه برای تامین آب آشامیدنی مناطق عشایری شهرستانهای لردگان، فارسان، کوهرنگ، اردل، بروجن، شهرکرد و کیار در زمان استقرار در سال جاری را یادآورشد و گفت: خشکسالی متوالی ، تغییر بارش از برف به باران و افزایش کم سابقه گرما عمده دلایل کم شدن آب سطحی دراستان بوده است.
مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری توضیح داد: ایجاد حوضچه، لایروبی و لوله گذاری از جمله اقدامات انجام شده برای بهسازی این منابعی بوده است.
به گزارش ایرنا، استان چهارمحال و بختیاری با ۱۲۶ هزارنفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام دومین استان عشایری کشور بعد از استان فارس است.

22-آگوست ماه-2017

551

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲