عشایر اردل روزانه ۱۲۰ هزار لیتر آب شرب نیاز دارند

رییس اداره امور عشایر شهرستان اردل گفت: با توجه به تشدید پدیده خشکسالی و خشک شدن ۱۵چشمه دائمی، عشایر این شهرستان روزانه نیازمند ۱۲۰هزار لیتر آب شرب هستند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان نورالله محمودی روز پنجشنبه در جلسه شورای عشایری شهرستان اردل اظهار کرد:در سالهای گذشته ۳۰ چشمه دائمی در بهار و تابستان آب شرب عشایر و دام آنها را در این شهرستان اردل تامین می کرد که امسال با خشکسالی روبرو شده است.
وی تصریح کرد:با توجه به کاهش ۶۰ درصدی بارندگی در سال زراعی جاری، نیمی از روان آبهای مراتع و مناطق ییلاقی کاهش یافته است و یا خشک شده است.
رییس اداره امور عشایر اردل، این شهرستان را دومین منطقه عشایر نشین چهارمحال و بختیاری اعلام کرد و افزود: حدود ۱۴هزار نفر جمعیت عشایری با ۱۵۰ هزار راس دام سبک در فصل بهار و تابستان در این مراتع اردل مستقر می شود.
محمودی،از تجهیز دو فروشگاه توزیع مایحتاج و مواد سوخت فسیلی در بخش’میانکوه’ و’دیناران’ خبر داد و تاکید کرد: با توجه به اینکه برخی از عشایر کوچرو قبل از زمان موعد مقرر وارد منطقه شده اند عملیات واکسناسیون دام آنها در درست انجام است.
، در این آیین به دستور فرماندار شهرستان اردل مقرر شد تمامی دستگاه های اجرایی منطقه در زمان تقویم کوچ بهاره، مایحتاج عشایر را برآورده کنند.
چهارمحال و بختیاری با ۱۲۴هزار نفر جمعیت عشایر نشین کشور به همراه یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام سبک بعد از استان فارس دومین استان عشایر نشین کشور محسوب می شود.
شهرستان اردل در ۹۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد

۰۱-اردیبهشت ماه-۱۳۹۷

430

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲