مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری: ۵ ایلراه مسیر اصلی کوچ عشایر چهارمحال و بختیاری

یحیی حسین پور گفت: کوچ عشایر چهارمحال و بختیاری از پنج ایلراه اصلی شامل کوه سفید، تنگ فاله، تاراز، هزار چمه و دزپارت صورت می‌گیرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان ، یحیی حسین پور اظهار داشت: کوچ پاییزه عشایر چهارمحال و بختیاری از پنج ایلراه اصلی شامل کوه سفید، تنگ فاله، تاراز، هزار چمه و دزپارت صورت می‌گیرد.

بر اساس آیین نامه ساماندهی عشایر، امنیت و سلامت عشایر کوچنده و دام‎ آنان در طول کوچ، از سوی نیروی انتظامی، ادارات کل دامپزشکی، هلال احمر و منابع طبیعی و آبخیزداری و دانشگاه علوم پزشکی تأمین می‌شود.

وی گفت: تمامی مایحتاج و ارزاق ضروری عشایر نیز در طول مسیر کوچ بین آنان توزیع می‌گردد. نیمی از جمعیت ۱۴ هزار و ۶۵۷ خانواری عشایر چهارمحال و بختیاری، برون کوچ و بقیه درون کوچ هستند و یک میلیون و ۶۰۰ هزار رأس دام سبک مربوط به عشایر در استان وجود دارد.

به کوچ عشایر، «مال کَنون» گفته می‌شود که شامل دو واژه «مال» به معنی آبادی و مجموع سیاه چادر‌ها و «کَنون» به معنای از جا کندن و از آیین‌های تاریخی و دیرین عشایر بختیاری است.

کوچ عشایر همه ساله در دو فصل انجام می‌شود؛ اول در فصل بهار و هنگام کوچ ایل از گرمسیر به طرف سردسیر (ییلاق) و دوم در اواخر شهریور و اوایل فصل پاییز که ایل از سردسیر به طرف گرمسیر (قشلاق) و معمولاً خوزستان حرکت می‌کند و تا بهار سال آینده در مراتع این استان باقی می‌ماند

۲۲-مهر ماه-۱۳۹۷

297

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲