حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰ 13 صفر 1443 Monday, 20 September , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 389 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 6320 تعداد دیدگاهها : 0×
پ
پ

صنایع دستی، تبدیلی عشایر

صنایع دستی حول آن نوع از کالاها و ابزاری شکل گرفته اند که با توجه به شرایط ویژه کوچ، معمولاً مورد نیاز جوامع دیگر نیست و عمده مواد اولیه آن هم از محصولات دامی یا در دسترس عشایر تامین شده است.بنابرین صنایع دستی عشایر به دلیل ارتباط تنگاتنگ آن با زندگی عشایر، بسیار ویژه بوده است. سیاه چادر، چیت، ریسمان و…… غیر از خود عشایر مصرف کننده دیگری نداشته است. زنان سهم عمده ای از دست بافته های عشایر را برعهده گرفته اند. به عبارت دیگر، نه تنها بافت بیشتر صنایع دستی به عهده زنان است، بلکه تقریباً تمام مراحل قبل از تولید نیز در این تقسیم کار اجتماعی جزء  وظایف آنها محسوب می شود. چارچوب این تقسیم کار آنچنان محکم و غیر قابل عدول است که هر مردی که به کار بافت صنایع دستی بپردازد، موجب کسرشاًن و تحقیر منزلت اجتماعی اوست.کار دستی مردان در جامعه عشایری استان، در تهیه ابزار کار و صنایع مربوط به چوب و سنگ و آهن (اسلحه) محدود می شود.به طور کلی صنایع دستی عشایر بیشتر توسط زنان و در اوقات فراغت آنان ساخته می شود و بیشتر حالت خود مصرفی دارد و در واقع نیاز عشایر را به بازارهای خرید برای وسایل منزل و پرداخت هزینه های اضافی بر طرف می کند.

                                                                          جدول وضعیت صنایع دستی عشایر استان

منطقه عشایری

صنایع دستی

ییلاقی قشلاقی  

واحد

تعدادکل خانوار مقدار تولید مقدار فروش تعداد کل خانوار مقدار تولید مقدار فروش

قالی، قالیچه و گبه

۸۲۵ ۶۲۶۶ ۱۷۶۶ ۳۵۵ ۲۶۵۶ ۱۲۴۴

مترمربع

گلیم و زیلو

۴۶۷ ۳۶۴۶ ۱۰۵ ۳۱ ۱۶۷ ۲۶

مترمربع

ورنی و جاجیم

۱۵۲ ۱۱۳۰ ۲ ۲۸ ۱۷۰ ۲

مترمربع

پلاس(چادر) ۹۴۴ ۱۲۲۲۷ ۲۷۶ ۳۰۷ ۴۲۰۵ ۳۷

مترمربع

حصیر ۴۶ ۲۹۸ ۱۷ ۲۴ ۱۹۲ ۱۵ متر مربع

خورجین، توبره و مشابه

۹۷۵ ۳۰۴۹ ۴۵۲ ۳۵۰ ۱۵۶۴ ۹۷ عدد
چوقا ۴۰۴ ۱۱۷۴ ۵۷۱ ۱۰ ۶۴ ۱۵

عدد

کلاه، دستکش،جوراب، گیوه و پاپوش

۶۴ ۴۰۶ ۱۳۶ ۱۲ ۷۸ ۰ جفت،عدد

منبع: ( سرشماری عشایر کوچنده،۱۳۸۷).

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

العربية简体中文Englishفارسی