حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 1 شوال 1442 Wednesday, 12 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 354 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 6320 تعداد دیدگاهها : 0×
قائم مقام سازمان امور عشایر ایران:  دولت رویکرد و توجه ویژه ای به عشایر کشور دارد
30 دسامبر 2017 - 8:17
شناسه : 1198
بازدید 2
0

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران گفت: دولت دوازدهم رویکرد و توجه ویژه ای به جامعه عشایری کشور دارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر شاهپور علائی مقدم بعد از ظهر سه شنبه ۵ دی در نشست شورای عشایری شهرستان ابرکوه یزد که با حضور امام […]

ارسال توسط :
پ
پ

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران گفت: دولت دوازدهم رویکرد و توجه ویژه ای به جامعه عشایری کشور دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر شاهپور علائی مقدم بعد از ظهر سه شنبه ۵ دی در نشست شورای عشایری شهرستان ابرکوه یزد که با حضور امام جمعه، معاون فرماندار وجمعی از مسئولان و اعضا شورای عشایری ابرکوه برگزارشد، اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید بعد از ۸ سال شورای عالی عشایری کشور تشکیل شد و دو مصوبه موثر از جمله طرح ارتقای سطح دانش و مهارت و و طرح ویژه فرهنگی و مذهبی و تداوم فرهنگ اصیل ایرانی است.

وی افزود: عملیاتی شدن این دو طرح نیاز به همراهی و همیاری سازمان برنامه و بودجه و همچنین دستگاه های فرهنگی دارد.

علایی مقدم با بیان اینکه درقانون برنامه پنجم توسعه فقط یک بار نام عشایر برده شده بود ولی درقانون برنامه ششم توسعه شاهد مصوبات ارزشمندی از سوی مجلس شورای اسلامی برای امور عشایر بودیم و در احکام برنامه ششم ۱۷ مرتبه نام عشایر برده شده است

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر اینکه عشایر با نقش موثر خود در تولید نماد عینی اقتصاد مقاومتی هستند، گفت: عشایر در اقتصاد مقاومتی بسیارتاثیرگذار و یک الگوی عینی دراین حوزه هستند.

وی یادآور شد: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت عشایری کشور از طوایف و ایل های مختلف در بیش از ۱۵ هزار سامانه عشایری کشور پراکنده هستند و بیش از ۲۴ میلیون راس دام سبک کشور را که ۲۸ درصد جمعیت دامی کشور است را در اختیار دارند.

علایی مقدم افزود: جامعه عشایری یک جامعه مولد است که با به کارگیری استراتژی کوچ و متکی بر دام و مرتع معیشت زندگی خودشان را تامین می کنند و در زمینه امنیت غذائی و توسعه پایدار و خودکفائی کشور نقش موثری دارند.

این مسئول با بیان اینکه از ۸۴ میلیون هکتار از مراتع کشور حدود ۳۴ میلیون هکتار آن در اختیار عشایر است ادامه داد: عشایر کشور با وجود آنکه ۱٫۸ درصد جمعیت کشور را شامل می شوند ولی از۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور، ۱۹۰هزار هزارتن یعنی ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور را تولید می کنند.

وی با بیان اینکه عشایر کمترین توقع و مزاحمت را برای دولت و حاکمیت دارند ولی بیشترین کارایی و بهره وری را به جامعه ارائه می دهند، گفت: عشایر از مصادیق بارز بهره وری در تولید هستند به طوریکه هر نفر عشایر گوشت قرمز ۱۶ نفر ایرانی را تولید می کند.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران در خصوص تولیدات صنایع دستی عشایر اظهار داشت: ۴۰ درصد فرش صادراتی کشور از محل تلاش های عشایری و ۳۵ درصد صنایع‌دستی کشور از تولیدات عشایر است و در بخش صنایع تبدیلی و گردشگری نیز فعالیت های خوبی دارند.

وی در خصوص برنامه و فعالیت های سازمان امور عشایر ایران گفت: با حمایت دولت و اختصاص تسهیلات ارزان قیمت، در سال جاری و سال آینده حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره با بازپرداخت طولانی مدت و بهره کم و ضمانت آسان در ۷ برنامه اساسی به عشایر پرداخت می شود که مهم ترین آن تکمیل زنچیره تولید گوشت قرمز تا سر سفره مردم است.

علایی مقدام بیان داشت: تکمیل زنجیره تولید لبنیات و فرآورده های لبنی، توسعه باغات در اراضی شیب دار، توسعه گردشگری و صنایع تبدیلی و فراوری، توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه بوم گردی و گردشگری عشایری، راه‌اندازی شرکت‌های فنی مهندسی و پشتیبانی عشایری از جمله برنامه‌های تدوین شده سازمان امور عشایر برای حمایت از جامعه عشایری کشور است.

قایم مقام سازمان امور عشایر کشوربابیان افزود: تلاش ما این است که میزان سرانه درآمد عشایر را که در حال حاضر به طور میانگین یک میلیون و یکصد هزار تومان است به بیش از دو و نیم میلیون تومان تا پایان برنامه ششم برسانیم که این امر با استفاده از دانش بومی عشایر و تلفیقی از علم و تحقیقات و انتقال یافته های تحقیقاتی به عشایر محقق می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه جامعه عشایری کشور ده هزار شهید تقدیم اسلام وانقلاب کرده اند، گفت: حضور فعال عشایر دراستان های مرزی کشور درتامین امنیت مرزهای کشور بسیار تاثیر گذار و ستودنی است.

علایی مقدم اظهار داشت: با توجه به تنوع اقلیمی کشور و استقرار عشایر در ۱۵ هزار سامانه، تامین اعتبار و اختصاص بودجه های بلاعوض برای ارایه خدمات به کوچندگان در زمینه ایل راه ها و تهیه و تدارک انرژی های نو از جمله پنل های خورشیدی، ارتقای بهداشت و سلامت خانوارهای عشایری می تواند از جمله مهم ترین اقدامات برای رفع مشکلات عشایر کشور باشد.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۶ قانون برنامه ششم توسعه ۷۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده به جوامع شهری و ۳۰ درصد آن به جوامع روستایی و عشایری اختصاص می یابد، عنوان کرد: با پیگیری‌های سازمان امور عشایر و فراکسیون عشایری مجلس، این عشایرهم در سهم ۳۰ درصدی روستاها شریک می‌شوند به طوری که ۵۰۰ میلیارد تومان از درآمد مذکور به بخش عشایری کشور در طول یکسال تعلق می‌گیرد.

وی افزود: تاکنون ۴۰۰ و ۱۶۰ میلیون تومان از مالیات بر ارزش افزوده به ترتیب سهم شهرستان‌های خاتم و ابرکوه است که فرمانداران این دو شهرستان ۶۰ درصد آن را به عشایر اختصاص دادند.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران در رابطه با جبران خسارت خشک‌سالی به عشایر، گفت: در سال ۹۵ و ۹۶ با توجه ویژه هیات وزیران تسهیلاتی به میزان ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۶ درصد، بازپرداخت ۶ ساله و ضمانت زنجیره ای از محل اعتبارات مدیریت بحران به عشایر اختصاص یافته است.

وی افزود: سال گذشته سهم استان یزد از تسهیلات کم‌بهره به نسبت جمعیت عشایر و دام‌های آنان ۲۷۰ میلیون تومان بود که به طور کامل جذب شد و امسال این عدد به ۷۷۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

علایی مقدم با اشاره به اختصاص یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در مناطق مرزی، روستاها و مناطق عشایری و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر خاطرنشان کرد: این لایحه توسط دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه و با نظر مثبت نمایندگان مجلس تصویب شد بطوریکه امروز سهم عشایر کل کشور از این تسهیلات ۶۰۰ میلیارد تومان است که ۱۰ میلیارد تومان آن به استان یزد اختصاص داده شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

العربية简体中文Englishفارسی