زمان ورود عشایر به استان چهارمحال و بختیاری ۲۰ اردیبهشت تعیین شد.

مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری زمان آغاز کوچ عشایر به این استان را بر اساس هماهنگی های انجام شده بین دستگاه های استان، ۲۰ اردیبشهت ماه اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان چهار محال و بختیاری مهندس یحیی حسین پور گفت: گرم شدن هوا باعث کوچ زودهنگام عشایر استان که بیشتر در استان‌های فارس و خوزستان قشلاق کرده بودند، شده است و با توجه به وضعیت نامناسب برخی مراتع استان به عشایر توصیه می شود، تقویم کوچ را رعایت کنند.
وی از پیش بینی تمهیدات لازم برای ورود عشایر به استان خبر داد و گفت: قبل از ورود عشایر به چهارمحال وبختیاری، علوفه مدت دار و آب مورد نیاز در اختیار آنها قرار می گیرد، همچنین برای تامین امنیت و استقرار اکیپ های دامپزشکی در زمان ورود عشایر به استان برنامه ریزی انجام شده است.
وی با بیان اینکه عشایری که زودتر از موعد مقرر به مراتع استان کوچ کنند از سوی منابع طبیعی جریمه می شوند. تصریح کرد: اداره کل منابع طبیعی استان از اکنون تا زمان کوچ، با بستن گلوگاه‌ها، از ورود دام به مراتع جلوگیری می‌کند این در حالی است که این روش مشکلاتی چون تجمع ده‌ها هزار دام عشایر در گلوگاه‌ها، فقدان علوفه برای دام‌ها، فقدان آب، درگیری عشایر با روستاییان و سرقت احشام را به دنبال دارد و شیوه‌ی مناسبی نیست.
حسین پور خاطرنشان کرد: عشایر تا ۲۰ شهریور ماه فرصت چرای دام در مراتع تعیین شده دارند و پس از آن باید از استان خارج شده و به مناطق گرمسیری کوچ کنند.
لازم به ذکر است تعداد عشایر کوچ نشین چهارمحال و بختیاری بیش از ۱۲۶ هزار نفر است و این استان ازنظر جمعیت عشایری پس از استان فارس دومین استان عشایرنشین کشور است.
اکثر عشایر استان چهارمحال وبختیاری را طوایف مختلف ایل بختیاری تشکیل می دهد که از استان خوزستان به این استان کوچ می کنند.

29-مارس ماه-2016

1,636

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی