برگزاری جشنواره روایت افسانه های بومی محلی عشایر چهارمحال وبختیاری

شهرکرد- ایرنا- نخستین جشنواره روایت افسانه های بومی محلی دانش آموزان عشایری چهارمحال و بختیاری در منطقه مشایخ دوپلان شهرستان کیار برگزار شد.

رئیس آموزش و پرورش عشایری چهارمحال و بختیاری، هدف از برگزاری این جشنواره یکروزه را ترویج فرهنگ غنی و کهن عشایر منطقه عنوان کرد و افزود: حفظ افسانه های کهن محلی، صیانت از آداب، سنت های بومی محلی و انتقال سینه به سینه این فرهنگ غنی در بین دانش آموزان از دیگر اهداف است.
حاتم خالدی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا از حضور بیش از ۱۴۰ دانش آموز عشایری از ۱۱ منطقه عشایرنشین شهرستانهای مختلف استان در این جشنواره خبر داد.
وی همچنین از استقرار و فعال سازی ۲۳ کلاس درس سیار برای ۲۳۶ دانش آموز پسر و دختر مقطع ابتدایی عشایر کوچرو در مناطق ییلاقی این استان همزمان با ۲۰ اردیبهشت زمان تقویم کوچ عشایر خبر داد.
رئیس آموزش و پرورش عشایری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: این تعداد دانش آموز نیمه نخست سال تحصیلی جاری را در مناطق قشلاقی استان خوزستان و ادامه سال تحصیلی را در فصل بهار در مناطق ییلاقی استان چهارمحال و بختیاری سپری می کنند.
وی از آماده سازی امکانات اولیه تحصیل دانش آموزان مستقر در کلاس های سیار عشایری استان خبر داد و گفت: بخشی از فضای فیزیکی کلاس های درس به صورت کانکس و بخشی نیز در چادرهای مخصوص برپا شده است.
۷۴۰۰ دانش آموز در سه مقطع تحصیلی و در ۱۶۷ باب واحد آموزشی عشایری به تحصیل اشتغال دارند.
استان چهارمحال و بختیاری با داشتن ۱۲۶ هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام سبک بعد از استان فارس دومین استان عشایرنشین کشور است.

18-مه ماه-2017

764

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی