تعلیف دام ها ۴ برابر ظرفیت مراتع چهارمحال و بختیاری است

شهرکرد- ایرنا- رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری چهارمحال و بختیاری، دام های موجود را ۴ برابر ظرفیت کنونی مراتع دانست و گفت: تعلیف بیش از اندازه دام ها، یک میلیون و ۹۳ هزار هکتار از مراتع این استان را در معرض نابودی قرار داده است.
فرامرز مردانی: با شروع کوچ بهاره عشایر به مناطق ییلاقی، بیش از ۳ میلیون راس دام سبک به مراتع این استان وارد می شود که این رقم بیش از ظرفیت موجود مراتع برای چرای دام هاست.
وی گفت: مراتع این استان ظرفیت چرای ۷۰۰ هزار واحد دامی را برای مدت ۱۰۰ روز را دارد.
مردانی با بیان اینکه تمام مراتع میان بند استان از بین رفته است، گفت: برای تعلیف دام ها صرفا نباید مراتع را در نظر گرفت، بلکه باید علوفه مورد نیاز دام ها از منابع دیگر را جایگزین نمود.
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری ۳۵۰ کیلومتر مرز مشترک با استان های همسایه دارد، تصریح کرد: بدنبال خشکسالی های اخیر بخشی از مراتع استان از بین رفته که این امر در کنار تعلیف بیش از حد دام عشایر، منجر به انقراض گونه های گیاهی کمیاب استان شده است.
وی توضیح داد: هم اکنون ۱۷ هزار بهره بردار با مجوز پروانه چرای واحد دامی در این استان وجود دارد که بدلیل بهره برداری بیش از ظرفیت، مراتع استان چهارمحال و بختیاری به سمت فقیر شدن پیش می رود.
مردانی، بیشترین سطح مراتع این استان را فقیر و متوسط عنوان و تاکید کرد: تنها سه درصد مراتع استان چهارمحال و بختیاری را سطوح غنی و خوب تشکیل می دهد.
وی وسعت مراتع چهارمحال و بختیاری را یک میلیون و ۹۳ هزار هکتار ذکر کرد و گفت: با بررسی های انجام شده معیشت ۲۲ هزار خانوار این استان از طریق مراتع تامین می شود.
عشایر چهارمحال و بختیاری همراه با دام های خود از ۲۰ اردیبهشت از مناطق گرمسیر خوزستان به مناطق ییلاقی این استان وارد می شوند و با سرد شدن هوا نیز از این استان به مناطق قشلاقی کوچ می کنند.

18-مه ماه-2017

713

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی