۳۰۰ راس دام سبک عشایر کوچرو در کوهرنگ تلف شد

رئیس اداره امور عشایر کوهرنگ از تلف شدن ۳۰۰ راس دام سبک عشایر کوچرو در مناطق ییلاقی در بارندگی های روز گذشته در این شهرستان خبر داد و گفت: بیش از ۵۰۰ هزار راس دام عشایر در منطقه گرفتار باران سیل آسا قرار دارد.
قوام فتاحی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا، تلفات در دام های عشایر را بدلیل صاعقه، وزش باد شدید و گرفتارشدن دام ها در باتلاق اعلام کرد.
وی از آماده باش کامل ستاد مدیریت بحران و نیروهای امدادرسان منطقه به عشایر کوچرو در شهرستان کوهرنگ خبر داد و تصریح کرد: از زمان شروع بارندگی که از اواخر هفته گذشته شروع شده است، مقدار قابل توجهی مواد خوراکی، البسه و پتو بصورت اضطراری بین عشایر بدون سرپناه توزیع شده است.
فتاحی با اشاره به استقرار ۷۰ درصد از عشایر کوچنده بهاری در مناطق مختلف کوهرنگ گفت: نیروهای امدادرسان با استقرار در گردنه چری و شاه منصوری شهرستان کوهرنگ به عشایر امدادرسانی می کنند.
رئیس اداره امور عشایر کوهرنگ وی مسیر حرکت کوچ بهاره عشایررا گذر از زردکوه بختیاری به گردنه ‘ تاراز’ و یل راه های ‘لاسوزنی’ و پل ‘ماربره’ به بخش بازفت و دیگر مناطق ییلاقی شهرستان عنوان کرد.
مسئول راهداری و حمل و نقل جاده ای کوهرنگ همچنین از انسداد چهار نقطه از راه ارتباطی چلگرد به مناطق روستایی دهستان موگویی بدلیل بارش باران سیل آسای بهاری در این شهرستان خبر داد.
وحید باقری افزود: بدنبال بارش باران از اوایل هفته جاری تاکنون راه ارتباطی ۱۲ روستای منطقه ‘سرآقاسید’ و ‘خویه’ مسدود شده که با تلاش اکیپ های راهداری مستقر در منطقه در کمترین زمان ممکن بازگشایی خواهد شد.
مسئول راهداری و حمل و نقل جاده ای کوهرنگ از برقراری ارتباط در راه های مواصلاتی این شهرستان خبر داد و گفت: بیشتر آبگرفتگی در جاده های روستایی شوسه و خاکی منطقه گزارش شده است.
باقری همچنین از سفیدپوش شدن ارتفاعات زردکوه بختیاری در فصل بهار خبر داد و گفت: شدت بارش باران دید افقی رانندگان در گردنه چری و شاه منصوری را به حداقل کاهش داده است.
شهرستان کوهرنگ از توابع چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه های زاینده رود و کارون و در ۹۵ کیلومتری شهرکرد قرار دارد.
استان چهارمحال و بختیاری با ۱۲۶ هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و ۶۰۰ هزار راس دام سبک درون کوچ و برون کوچ، دومین استان عشایری کشور بعد از فارس است.

08-مه ماه-2017

661

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی