۳۵ درصد صنایع دستی چهارمحال و بختیاری توسط عشایر تولید می‌شود

به نقل از خبرگزاری ایسنا:مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری: تولید صنایع دستی از جمله فرش، گلیم، ورنی، چوغا، وریس و.. از جمله اقدامات عشایر استان است که ۳۵ درصد سهم تولیدات صنایع دستی استان را به خود اختصاص داده‌اند .
یحیی حسین‌پور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: اعتبارات اختصاص یافته به عشایر استان در دولت تدبیر و امید ۱۸۴ میلیارد و ۷۸۰ میلیون ریال بوده که نسبت به اعتبار تخصیصی دوره گذشته رشد چهار برابری داشته است .
وی توزیع ۴۰۰ تانکر ثابت و سیار آب، تامین ۵۵۰ میلیون لیتر آب شرب عشایری و آبرسانی سیار، احداث ۷۰ کیلومتر جاده عشایری، توزیع ۸٫۷ میلیون لیتر نفت سفید و تهیه و توزیع هفت هزار و ۴۱۱ تن علوفه دامی را از اقدامات انجام شده این اداره‌کل در دولت یازدهم برشمرد.
حسین‌پور گفت: در سال گذشته طرح توسعه باغات با سیستم آبیاری در ۶۰ هکتار از مناطق عشایری استان اجرا شد و هر ساله ۱۸۰ میلیون لیتر آبرسانی به منظور تامین آب شرب عشایر انجام می‌شود .
وی ادامه داد: ایل‌راه‌های اصلی عشایر در سطح استان پنج هزار کیلومتر بوده که هر ساله حدود ۷۰۰ کیلومتر از ایلراه‌ها در فصل بهار بازگشایی می‌شوند .
مدیرکل امور عشایر استان با اشاره به اینکه استان با دارا بودن بیش از ۱۲۶ هزار نفر جمعیت عشایری، یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد : چهارمحال و بختیاری دومین استان عشایرنشین کشور بوده که علی‌رغم جمعیت کم، در تامین مواد پروتئینی به ویژه گوشت قرمز و سایر فرآورده‌های دامی کشور نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند .
حسین‌پور با اشاره به اینکه عشایر عمده‌ترین نقش را در تامین نقدینگی بازار مصرف استان بر عهده دارند، گفت: ۲۵ درصد گوشت قرمز و سایر فرآورده‌های دامی استان توسط عشایر تامین می‌شود .
وی ادامه داد: از دیگر اقدامات عشایر تولید صنایع دستی از جمله فرش، گلیم، ورنی، چوغا، وریس و.. بوده که ۳۵ درصد سهم تولیدات صنایع دستی استان را به خود اختصاص داده‌اند .
حسین‌پور خاطرنشان کرد: حوادث و بلایای طبیعی از جمله خشکسالی، هزینه های بالای تولید، عدم خرید تضمینی محصولات تولیدی عشایر و پراکندگی عشایر از عمده‌ترین مسائل و مشکلات عشایر استان محسوب می‌شود.

22-آوریل ماه-2017

1,066

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی