نام عشایر در برنامه ششم توسعه پررنگ دیده شده است

رئیس سازمان امور عشایر گفت: در برنامه ششم توسعه نام عشایر پررنگ دیده شده و طبق احکام برنامه ششم برخی از مشکلات عشایر از قبیل مشکلات در تولید و فرآوری رفع خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، کرمعلی قندالی در گردهمایی مدیران‌کل امور عشایر کشور در تبریز اظهار داشت: برنامه‌های زیادی هم در برنامه اقتصاد مقاومتی در سازمان امور عشایر به عنوان سیاست و راهبرد پیش‌بینی شده تا علاوه بر کاهش مشکلات عشایر، زمینه درآمدزایی و تولیدات داخلی و به تبع آن صادرات محصولات داخلی افزایش یابد.

وی افزود: ۲۰ درصد پروتئین کشور توسط عشایر تامین می‌شود و به عبارتی می‌توان گفت یک نفر عشایر توانایی تامین پروتئین ۱۶ نفر در کشور را دارد.
قندالی ادامه داد: جمعیت عشایری کشور در حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که ۱/۸ درصد جمعیت کشور را تشکیل داده‌اند.

رئیس سازمان امور عشایر با بیان اینکه بزرگترین مشکلات عشایر در رابطه با تغییرات اقلیمی است، گفت: به دلیل تغییرات اقلیمی در کشور با فقر منابع در عرصه‌های مرتعی مواجه هستیم.

وی با اشاره به تلاش‌ها و اقدامات جبرانی جهت رفع مشکلات مرتعی در دو حالت مقطعی و درازمدت، بیان کرد: هدف اصلی در راستای رفع مشکلات عشایر را به تامین نهادها اختصاص داده ایم که منجر شد ظرف سه سال گذشته ۷۰۰ هزار تن علوفه به عنوان یارانه به نهادها تحویل داده شد.

قندالی اقدامات در حوزه درازمدت را استفاده از تسهیلات منابع مدیریت بحران به میزان ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: در راستای استفاده از تسهیلات، بیشترین تمرکز روی تولید مواد پروتینی، لبنی و زنجیره تولید گوشت قرمز است که در حال اجرا است.

رئیس سازمان امور عشایر اذعان داشت: آن چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد، نقش عشایر در تولید و امنیت ملی و همچنین تاثیر آنان در حوزه فرهنگی است که خلاءهای زیادی در این خصوص مشاهده می‌شود.

13-جولای ماه-2017

646

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی