گذرگاهی ایمن برای عشایر کوچرو با بهره برداری از پل کابلی نفت و گاز ایران بر روی دریاچه سد کارون۴

شهرکرد- ایرنا- بزرگترین پل کابلی نفت و گاز ایران بر روی دریاچه سد کارون ۴ روز یکشنبه در آیینی با حضور معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت توسعه آب نیرو به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت توسعه آب نیرو در آیین بهره برداری از این طرح گفت: این طرح به طول ۲۷ کیلومتر با اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.
سید محمدرضا رضا زاده افزود: این نخستین پل کابلی انتقال نفت و گاز ایران است که در مدت ۴ سال ساخته شده است.
وی تصریح کرد: طول خط انتقال نفت و گاز زیر دریاچه ۹ کیلومتر بوده که با اجرای این طرح خط انتقال از روی پل عبور می کند.
به گفته رضازاده، مهمترین ویژگی این طرح، حفظ محیط زیست و صیانت از دریاچه آب شیرین کارون ۴ است.
مدیرعامل شرکت توسعه آب نیرو هدف از ساخت این پل را ،عبور ایمن نفت خام از روی دریاچه سد کارون ۴ برای پالایشگاه‌های تهران، تبریز و اصفهان، احداث گذرگاه ایمن برای عشایر کوچ رو منطقه که با زیرآب رفتن پل قدیمی «مروارید» دچار مشکل شده بودند، کاهش خطرات زیست‌ محیطی عبور نفت خام از بستر دریاچه ، امکان اتصال روستاهای دو طرف دریاچه سد و امکان انتقال گاز به روستاهای دو طرف دریاچه سد کارون ۴ در دورافتاده‌ترین مناطق استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری عنوان کرد.
به گفته وی، اجرای ۲۷ کیلومتر مسیر خطوط لوله نفت و گاز بصورت روگذر و ۹ کیلومتر به صورت زیرگذر، اجرای پل به طول ۳۸۰ متر، عرض ۲/۹ متر، با ۳ پایه و ۲ پایلون و با دهانه میانی به طول ۲۱۰ متر و به وزن تقریبی یک هزار و ۹۰۰تن از ویژگی های این طرح است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: کارگاه ها و طرح های وزارت نیرو در ایجاد اشتغال در مناطق سخت گذر موفقیت مطلوبی را به دست آوردند.
گودرز امیری در این آیین افزود: قرار بود بخشی از درآمد نیروگاه های کارون ۳ و ۴ به حوزه آبریز بالادست در چهارمحال و بختیاری برای آبخیزداری اختصاص داده شود که در ابتدا این مساله جدی نبود و اکنون اعتبارات ناچیزی اختصاص یافته است که انتظار است این اعتبارات برای حفظ خاک و آبخیزداری در اختیار استان قرار گیرد.
به گفته وی، هنوز وزارت راه و شهرسازی برنامه ای برای بهره برداری از طرح های جاده های جایگزین اعلام نکرده است و امید است این وزارتخانه این طرحها را به عنوان بهره بردار در اختیار بگیرد.
به گزارش ایرنا، پل کابلی نفت و گاز به وزن حدود ۲ هزار تن به طول حدود ۳۸۰ متر و عرض ۹ متر بر روی دریاچه سد کارون ۴ در استان چهارمحال و بختیاری به منظور انتقال نفت مارون به اصفهان اجرا شده است.
این طرح در ۲۰۰ کیلومتری شهرکرد و در مرز استانهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری واقع است.

24-جولای ماه-2017

712

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی