مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری از واکسیناسیون بیش از چهار میلیون دام عشایر در استان خبر داد

مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری از واکسیناسیون بیش از چهار میلیون دام عشایر در استان خبر داد.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان عبدالمحمد نجاتی اظهار کرد: دامپزشکی خدمات شایانی به جامعه عشایری استان ارائه می دهد که نقش اساسی در اقتصاد و بهداشت این جامعه ایفا می‌کند.
وی افزود: در مدتی که عشایر در استان حضور داشتند واكسيناسيون بروسلوز یا تب‌مالت بره و بزغاله، شاربن یا سیاه زخم ، آبـله، تب برفكي و PPR یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک به چهار میلیون و ۳۳ هزار و ۴۱۶ رأس از دام‌های آن‌ها و برای هفت هزار و ۲۹۹ قلاده سگ واکسن هاری تزریق شد.
نجاتی مايه‌كوبي واكسن‌های آنتروتوكسمی، قانقاريا و آگالاكسی توسط بخش خصوصی را یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۶۱۶ رأس و واكسيناسيون شاربن در جمعيت تك‌سمی را چهار هزار و ۱۳۷ رأس اعلام کرد و گفت: خون‌گيري از گله‌های مشكوک بـه بيمـاری تب‌مالت و مانيتورينگ و ارزيـابی وضعيت بيمـاری بروسلوز دامی در جمعيت گوسفند و بز استان به ويژه دام عشايری انجام شده که این کار موجب کاهش ابتلای انسانی به بیماری‌های مشترک میان انسان و دام می‌شود.
وی از توزیع پنج هزار و ۶۰۰ لیترسم ضد كنه به منظور سمپاشی جایگاه دام‌ها و شستشوی آن‌ها خبر داد و گفت: داروی تزريقی ضد انگل خارجی برای ۳۳۷ هزار و ۵۰۰ رأس دام نیز توزیع شده است.
نجاتی آموزش حضوري و چهره به چهره در زمينه واكسيناسيون، بيماري‌های دامي و بيماری‌های مشترك میان انسان و دام) را از اقدامات مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: در کنار این آموزش‌ها بروشورهای آموزشی نیز در بین افراد توزیع شد و این خدمات منتج به تولید سالم از نظر کمی و کیفی می‌شود که مردم از آن مصرف می‌کنند.

21-دسامبر ماه-2017

538

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی