استاندار تاکید کرد: طرح تعادل بین مرتع و دام عشایر در چهارمحال و بختیاری بازنگری شود

شهرکرد- ایرنا – استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: طرح تعادل بین دام و مرتع در این استان بازنگری شود چرا وجود سه برابری دام در مراتع این استان موجب خسارت جبران ناپذیر به عرصه های ملی منطقه می شود.
به گزارش ایرنا، اقبال عباسی روز چهارشنبه در جلسه شورای عشایر چهارمحال و بختیاری که با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان امور عشایر کشور تشکیل شد، اظهار کرد: اگر مسوولان متولی استان برنامه ای برای تعادل بین دام و مراتع و معیشت جمعیت عشایری در کوتاه مدت و بلند مدت نداشته باشند، زندگی این قشر مولد و آسیب پذیر دچار مشکل خواهد شد.
وی، توجه و توسعه صنعت گردشگری و صنایع دستی در مناطق عشایری را بهترین حمایت و افزایش رغبت ماندگانی جمعیت عشایری عنوان کرد و گفت: فرآوری محصولات تولید لبنی و پروئتینی ارگانیگ و سالم عشایری و توسعه زیرساخت های گردشگری مناطق عشایری می تواند باعث رونق صنعت گردشگری و افزایش سبد درآمد خانوار عشایری شود.
معاون وزیر و رئیس سازمان امور عشایر کشور نیز در این آیین از پرداخت یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بحران خشکسالی در بین جامعه عشایر کشور خبر داد و تصریح کرد:این میزان اعتبار با ۴درصد بهره بانکی و مدت بازپرداخت ۵ ساله در حال پرداخت است.
کرمعلی قندالی افزود:امسال افزون بر ۲ هزار و۱۰۰ میلیارد ریال نهاده دامی شامل محصول جو، علوفه و خوراک دامی بصورت تسهیلات ارزان قیمت تحویل عشایر شد.
مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری نیز از اختصاص ۳۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت از محل طرح های ماده ۱۰ و ۱۲ حمایت از زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر کوچروی این استان خبر داد.
یحیی حسین زاده افزود: این میزان تسهیلات در راستای حمایت مستقیم دولت از زنجیره تولید گوشت قرمز به این قشر مولد آسیب پذیر اختصاص یافت.
وی از تولید ۱۰ هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر کوچرو از زمان استقرار در مناطق ییلاقی این استان در سال جاری خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.
مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری، اعطای تسهیلات ارزان قیمت به خانوارهای عشایری به منظور تسهیل در معیشت و تامین علوفه مورد نیاز فصول سرد سال در مناطق قشلاقی توسط دولت تدبیر و امید را از عمده دلایل افزایش تولید پروتئین در بین عشایر کوچرو عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، در نشست شورای عشایری چهارمحال و بختیاری تامین ۱۰ دستگاه خودروی سنگین و تانکر آبرسانی سیار از سوی سازمان امور عشایر کشور و همین تعداد نیز از سوی استانداری چهارمحال و بختیاری در نیمه نخست سال آینده تصویب شد.
چهارمحال و بختیاری با داشتن ۱۲۶ هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک بعد از استان فارس دومین استان عشایر نشین کشور است.

02-فوریه ماه-2018

377

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی