رئیس سازمان امور عشایر ايران: توانمندسازی عشاير از مهمترين اهداف در سطح کشور است

رئیس سازمان امور عشایر ايران: گفت: توانمندسازی عشایر از مهمترین اهدافي است كه در سطح کشور در دستور کار سازمان امور عشایر قرار دارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان امور عشاير ايران به نقل از خبرگزاري ها، کرمعلی قندالی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با اشاره به اینکه توانمند سازی عشایر از مهمترین اهداف در سطح کشور است، اظهار داشت: توانمند سازی عشایر در بخش های كشت گیاهان دارویی، توليد صنایع دستی و گردشگری عشاير از مهمترین برنامه های سازمان امور عشایر است.

وي با اشاره به اینکه افزایش درآمد عشایر از مهمترین اهداف اين توانمندسازي است، گفت: یکی از بحث های مهم در حوزه عشایر استفاده از ظرفیت آنان در محیط جغرافیایی، صنایع دستی، گیاهان دارویی و گردشگری است.

قندالی اضافه کرد: توجه و توسعه این ظرفیت ها و پتانسل ها موجب افزایش درآمد خانوارهای عشایری و افزایش ماندگاری آن‌ها خواهد شد.

رئیس سازمان امور عشایر ايران با اشاره به تصویب طرح ویژه فرهنگی ـ مذهبی برای عشایر کشور در شورای عالی عشایر و هیئت دولت افزود:
هم اکنون تلاش های بسیار زیادی برای افزایش خدمات به عشایر در سطح کشور در حال انجام است که پوشش تلفن همراه در مناطق عشایری نيز در دستور كار اين سازمان قرار دارد.

وي همچنین در اين ديدار از اختصاص تسهیلات بحران خشکسالی به عشایر كشور خبر داد و گفت: یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بحران خشکسالی با نرخ ۴ درصد و بازپرداخت پنج ساله به عشایر پرداخت می شود.

قندالي با بیان اینکه خشکسالی و کاهش بارندگي موجب کاهش منابع گیاهی مراتع و منابع آب زیرزمینی شده است، گفت: کاهش آبدهی چشمه ها و قنات ها در مناطق عشایری از مهمترین مشکلات خشکسالی بر اثر کاهش بارش ها در سطح کشور است.

رئيس سازمان امور عشایر ايران با اشاره به اختصاص تسهیلاتی در زمینه تامين نهاده های دامی از جمله جو، خوراک دام و علوفه دام عشاير، افزود: در سال هاي اخير بیش از دو هزار میلیارد ریال نهاده های دامی در اختیار عشایر کشور گذاشته شده است.

وی با اشاره به اینکه در چهارمحال و بختیاری کارهای خوبی در زمینه ارائه خدمات به عشایر صورت گرفته است، گفت: استان چهارمحال و بختیاری یکی از مهمترین مناطق عشایری کشور به شمار می رود که ۱۲۶ هزار نفر جمعیت عشایری در آن مستقر هستند.

03-فوریه ماه-2018

381

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی