۱۰ درصد دام عشایر زودتر از موعد وارد مراتع کوهرنگ شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان چهار محال و بختیاری بخشدار بازفت شهرستان کوهرنگ گفت: با توجه به تشدید کم آبی در مناطق گرمسیری، حدود ۱۵۰ هزار دام عشایر معادل ۱۰ درصد، زودتر از تقویم کوچ وارد مراتع و گذرگاه های ‘تاراز’ ، ‘خداآفرین’و ‘کوه سفید’ این شهرستان شده است.
سروش ظاهری روز چهارشنبه اظهار کرد: با توجه به شروع بارش های بهاری و مساعد نبودن هوا و مراتع برای چرای دام، استقرار دام عشایر در مناطق ییلاقی این خطه را با مشکل مواجه کرده است.
وی گفت: زمان تقویم کوچ بهاره تعیین شده را نیمه اردیبهشت ماه اعلام کرد و گفت: احتمال گرفتار شدن دام عشایر در برف و باران پاییزی و اعمال قانون برای کوچ زودهنگام عشایر دور از انتظار نیست.
بخشدار بازفت از امدادرسانی به موقع و اسکان موقت عشایر کوچرو گرفتار در سیلاب و بارندگی طی چند روز گذشته خبر داد و افزود: داوطلبان جمعیت هلال احمر، نیروی انتظامی و دامپزشکی با حضور در ایلراه های اصلی بازفت به استان خوزستان مشغول خدمات رسانی و تامین مایحتاج عشایر گرفتار در منطقه هستند.
ظاهری، با بیان اینکه چرای زودهنگام دام در مراتع یکی از عوامل مهم تخریب مراتع است، اظهار کرد: زمان ورود دام به مراتع ییلاقی باید براساس پروانه های مرتعداری صادر شده برای عشایر باشد، در غیر این صورت مالکان دام ها از سوی منابع طبیعی جریمه خواهند شد.استان چهار محال و بختیاری  با داشتن بیش از ۱۲۴ هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و۵۰۰ هزار راس دام سبک، دومین استان عشایرنشین کشور بعد از استان فارس است.

21-آوریل ماه-2018

454

چاپ خبر تبدیل به PDF


ارتباط مستقیم با مدیرکل

مهندس یحیی حسین پور

تلفن مستقیم:   ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۲۹

فکس:    ۰۳۸۳۲۲۵۰۱۳۲

العربية简体中文Englishفارسی